Blink-182

Vznik v roce
1992
Původ
USA
Žánry
PopPunkRock

Biografie

Blink-182 je americká poppunková skupina, kterou v roce 1992 založili Tom DeLonge (kytara, zpěv), Scott Raynor (bicí) a Mark Hoppus (basová kytara, zpěv).

Původní název skupiny zněl Blink, kvůli irské kapele se stejným názvem se však přejmenovali na Blink 182.

Vydali pět studiových alb, největší úspěchy sklidily desky Enema of the State a Take Off Your Pants and Jacket z let 1999, resp. 2001.

V roce 2005 vydali výběr největších hitů, a poté vyhlásili pauzu na dobu neurčitou. Tom DeLonge založil kapelu Angels & Airwaves, Mark Hoppus a Travis Barker působili společně v kapele +44.

Znovu se dali dohromady v únoru 2009 a jejich šesté studiové album Neighborhoods vyšlo v září 2011.

Historie

Začátky

Pod původním názvem Blink nahráli v roce 1993 dvě demo-alba: Flyswattwer a Buddha, avšak bez většího úspěchu. Ten přišel v roce 1994 s deskou Cheshire Cat a to především díky písním „Carousel“ a „Peggy Sue“. Záhy poté byli nuceni se přejmenovat, aby se odlišili od stejnojmenné irské techno skupiny. Problém vyřešili tak, že si ke svému názvu přidali číslici 182 (čte se: one eighty two), o které dodnes panuje spousta pověstí a fám. Podle některých číslice vyjadřuje počet slov „fuck“, které vyřkl Tony Montana ve filmu Scarface, podle jiných zase počet mil, kolik musel ujet Mark za svojí přítelkyní anebo vychází z filmu Turk 182! Timmothy Huttona. Dle slov kapely však toto číslo nemá žádný hlubší smysl.

Dude Ranch

Spolu s novým názvem změnili i vydavatelství - album Dude Ranch už nahráli u velké společnosti MCA (později Geffen Records). Po jeho dokončení opouští skupinu Scott Raynor. Důvodem byl prý nedostatek času (Scott studoval vysokou školu), podle ostatních členů skupiny měl však problémy s alkoholem. Za bicími ho nahradil Travis Barker, který byl údajně kvůli svým tetováním vyhozen ze školy.

Na vrcholu

Doba největší slávy přišla s deskou Enema of the State (1999). Do mainstreamu je vynesly hlavně hity „What’s My Age Again“ a „All The Small Things“. Z hlediska prodejnosti se jedná o jejich nejúspěšnější desku (17 mil. prodaných kopií). O dva roky později úspěšně navázali albem Take Off Your Pants and Jacket s hity „First Date“ nebo „Rock Show“.

V roce 2003 vyšlo již pod přejmenovanou společností Geffen Records album Blink-182. Největší úspěch sklidily singly „I Miss You“ a „Feeling This“, v písni „All of This“ se objevil i hlas hostujícího Roberta Smitha ze skupiny The Cure. Ačkoli se Blink-182 stále drželi na vrcholu hudebního showbyznysu (3. místo v americké hitparádě), po vydání této desky se na dlouho dobu odmlčeli a jednotliví členové se věnovali pouze svým vlastním projektům.

Pauza

1. listopadu 2005 vydává společnost Geffen Records výběr hitů Blink 182 a několik týdnů na to ohlašují členové pauzu na dobu neurčitou. Zvítězily vlastní projekty jednotlivých členů. Tom DeLonge založil kapelu Angels & Airwaves, Mark Hoppus a Travis Barker působí společně v kapele +44.

Comeback

Na 51. udílení cen Grammy 8. února 2009 se kapela nechala slyšet, že se vrací. „Tentokrát byl projekt +44 schován pod koberec, naopak Angels & Airwaves budou pokračovat“, podotkl Tom DeLonge. Skupina tvrdí, že návrat Blink považuje za pokračování a ne za comeback.

Roku 2010 měla kapela turné po Evropě a rok předtím po Severní Americe. Hned poté se kapela vrátila k práci na své nové společné desce. Mark Hoppus se stal moderátorem pořadu "a Diferent spin with Mark Hoppus" televizní společnosti FUSE. Travis Barker vydal svou sólovou desku "Give The Drummer Some" na které se podílelo mnoho muzikantů (Slash, The Cool Kids, Lil Wayne a další). Tom Delonge se svou kapelou Angels and Airwaves vydal album LOVE (album si vydali na vlastní náklady a bylo zdarma ke stažení).

Blink se vydali od 5.7.2011 i přes zrušené evropské turné na to americké společně s My Chemical Romance. Dne 15.7.2011 Blink 182 vydali nový singl Up All Night - jejich první nová píseň po šesti (pokud počítáme, že singl Not Now vyšel už na UK verzi alba v roce 2003, tak po osmi) letech, o které se vedly diskuse, jak moc Angels & Airwaves nebo +44 ovlivnili hudbu Blink. Deska Neighborhoods vyšla 27.11.2011, ale již několik dní před vydáním (14.9.) unikla na internet.

V červnu 2011 měla kapela vystoupit na prvním ročníku Prague City Festivalu, konaného pod záštitou organizace Punx Not Dead. Koncert a celé evropské turné toho roku však sama musela zrušit z důvodu pozdního dokončení nového alba Neighbourhoods, které vyšlo ke konci září 2011. Omluvili se svým českým příznivcům a dohodli se s festivalem na vystoupení v příštím roce. Když už to vypadalo, že premiéra americké skupiny v Česku se blíží, 14 dní před samotným festivalem, na kterém měli mimo jiné vystoupit také New Order, Simple Plan nebo Dubioza kolektiv, přinesl festival zprávu, která šokovala všechny tuzemské příznivce Blink. Festival byl nečekaně zrušen z důvodu nedostatku finančních prostředků. Peníze, které fanoušci zaplatili za festival, dostali zpátky pouze ti, kteří si je pořídili přes síť Eventim. Organizace prohlásila, že po zrušení PCF se nachází ve stavu úpadku. Sama kapela se k celé záležitosti vyjádřila se slovy, že se do Prahy velmi těšili, neboť Česko je jedna z mála zemí, kde zatím nehráli.

Čeští fanoušci Blink byli tak nadvakrát velmi zklamáni, ale letos se konečně dočkají. Organizátoři festivalu Rock for People spolu s promotérskou skupinou Conspiracy 14. května ve večerních hodinách přinesli radostnou zprávu. Blink-182 na třetí pokus vystoupí v ČR. Koncert se odehraje 15. srpna 2014 v pražské Tipsport aréně. Sama kapela se podle managementů po dvou zklamáních na vystoupení velmi těší. Českým příznivcům nezbývá nic jiného než doufat, že všechno proběhne podle plánu.

Co si o tom myslíš?