Kabát

Vznik v roce
1988
Původ
Česká republika
Žánry
CountryHard rockRock

Biografie

825.606. To je číslo, které z Kabátu vytvořilo naprosté unikum nebo také nejlepší českou kapelu. Je to totiž přesný počet desek, který Kabát v čele s Pepou Vojtkem prodal za uplynulých 15 let. Je to číslo, které Kabát řadí na špici české prodejní hitparády, a to rovnou od Sametové revoluce.

Jen pro představu: se snižujícími se tržbami za prodej muziky je pro hudební vydavatelství v současnosti velkým úspěchem, když některý interpret prodá víc než 5.000 kusů alba; Kabát ale běžně prodávají okolo 60.000 a nejen pro svůj vydavatelský dům Monitor EMI jsou už hezkou řádku let víc než jen zlatým dolem.

A to to ze začátku bylo jen uskupení pár kámošů z Teplic, kteří si spolu rádi zašli do hospody. Protože se jim líbila dost podobná muzika (AC/DC, Motorhead, Slade, ZZ Top nebo Status Quo), postupem času je nad vypitými půllitry piva napadlo, že by svoji vášeň mohli proměnit v živý akt.

To bylo v roce 1988 a Kabáti před sebou měli pár let hraní pouze v lokálních teplických podnicích. Následují první skladatelské a textařské pokusy, pozoruhodným počinem je jistě debutová píseň Má ji motorovou z roku 1990, kterou následuje o rok později stejnojmenné debutové album.Ale jejich úplně první albo se jmenovalo Orgazmus.

O rok později a po vydání živáku Živě! je skupina nominována na Gramy coby objev roku, což jí zaručuje příchod pánů a dam z vydavatelského domu Monitor EMI, kteří nepřicházejí s ničím menším než nahrávací smlouvou. Od té doby stoupá hvězda Kabátu strmě vzhůru.

V roce 1993 je to deska Děvky ty to znaj s hitem Žízeň, o rok později Colorado se stejnojmennou country-parodií a další nominaci na Gramy, dále je to Země plná trpaslíků (1995), která obsahuje i hitovku Láďa o frajerovi, co má velkou hlavu jako pytel od banánů.

Série špičkových nahrávek vedle široké fanouškovské základny konečně láme srdce i našim hokejistům, a tak se v roce 1996 stávají Kabáti po našem naganském triumfu autory oficiální oslavné písně Mistři světa, kde si s Pepou a jeho partou zpívá i celý sportovní tým.

Následují desky Čert na koze jel (1997), MegaHu (1999), Go Satane Go (2000) parodující reklamu jednoho mobilního operátora. Další album Dole v dole (2003) definitivně otevírá Kabátu cestu na obří domácí pódia – počty fanoušků by jim od té doby mohla závidět nejedna zahraniční kapela, která k nám zavítá. Tak například na Coldplay přišlo v roce 2008 zhruba 16.000 návštěvníků; na koncerty Kabátu chodí téměř 30.000 diváků.

Fenomenálního úspěchu si konečně všimne i Akademie populární hudby, která dílo kapely v roce 2004 oceňuje hned čtyřmi soškami. (Vedle sošek od APH se Kabáti mohou pochlubit také dvojím prvenstvím v anketě Český slavík.) Rok 2006 je ve znamení zatím poslední desky skupiny s názvem Corrida.

Následující rok se skupina účastní pěvecké soutěže Eurosong, jejíž lokální kolo s přehledem vyhrává. V zahraničním klání však bohužel nepostupuje ze semifinále do finále a odjíždí tak s prázdnou domů.

Zatím posledním počinem, kteří si fanoušci mohou pořídit, je záznam z turné na DVD Corrida Tour vydaného na podzim 2008.

Skupina Kabát hraje v současnosti ve složení: Josef "Pepe" Vojtek (zpěv, foukací harmonika), Tomáš Krulich (kytara), Milan Špalek (baskytara), Radek "Hurvajs" Hurčík (bicí) a Ota Váňa (kytara, banjo).          Súčasnosť a ocenenia [upraviť]

Dnes je skupina Kabát považovaná odbornou i laickou verejnosťou za najlepšiu skupinu na českom trhu.

Pre dokreslenie prvého regulárneho turné (po zmene managmentu v roku 1999) na siedmich koncertoch vo veľkých mestách ČR navštívilo takmer 20 000 ľudí. Na turné GSG v roku 2001 zavítalo okolo 30 000 návštevníkov a Turné 2003 navštívilo cez 110 000 fanúšikov.

Rok 2002 bol pre skupinu veľmi úspešný. Predaj CD nosiča Suma Sumárum bol päťnásobne platinový, a skupina týmto zároveň získala cenu Akadémie Populárnej Hudby za rok 2002 „Anděl“ za najpredávanejší album všetkých kategorií. V ankete „Český slávik“ skončila skupina Kabát v roku 2002 na treťom mieste v kategorii skupina roku, a spevák skupiny Josef Vojtek získal Českého slávika za skokana roku v kategorii „spevák roku“.

Za rok 2002 uviedla skupina Kabát dva videoklipy ("Pohoda" a "Šaman") do prestížnej hitparády TV Nova - ESO. Obidva klipy získali „Červené Eso“, pričom videoklip k piesni "Pohoda" sa stal zároveň najúspešnejším klipom roku a zároveň získal rekordný počet hlasov za dobu existencie tejto súťaže. Na základe toho bol v januári 2003 znovu do tejto súťaže nasadený, a znovu získal ocenenie Červené Eso (za šesť víťazstiev za sebou). Klip k novému albumu, ktorý má rovnaký názov "Dole v Dole" získal taktiež „Červené Eso“.

Rok 2003 bol ešte úspešnejší. Turné 2003 navštívilo cez 110 000 fanúšikov. V ankete „Český slávik“ skončila skupina Kabát na prvom mieste v kategorii skupina roku s celkovým počtom hlasov cez 10 000, a náskokom pred druhou skupinou Lucie o 4 000 hlasujúcich. Klip "Dole v Dole" získal cenu za najúspešnejší klip roka.

Tento klip získal i dalšie ocenenia: Najhranejší klip z ČR na slovenskom hudobnom kanále TV Music Box, a vyhral aj v českom „Ó“čku (kategória Hard and Heavy), kde sa stal Kabát zároveň kapelou s druhým najväčším počtom hlasov všetkých kategorií, za skupinou Linkin Park. 6. marca, 2003 na požiadanie VAC a České Filmové Akademie odovzdávali Josef Vojtek a Milan Špalek cenu „Český Lev“ za rok 2003 v kategórii - najlepší zvuk.

V novembri 2005 vyšlo dvojité DVD s nahrávkami z koncertov z rokov 2003 – 2004. V roku 2006 Kabát pracuje na novom albume. Album Corrida vyšiel 8. decembra 2006. Od mája do júna 2007 prebieha koncertné turné skupiny Kabát.

Co si o tom myslíš?