Maroon 5

Vznik v roce
1995
Původ
USA
Žánry
PopRock

Biografie

Maroon 5 je americká hudební pop-rocková skupina založená v roce 1995 jako Kara’s Flowers. Nové jméno si dali podle dívky, po které tehdy všichni pálili. Trojnásobní držitelé Grammy se proslavili takřka ze dne na den díky písni This Love. Dodnes prodali více jak třináct miliónů desek po celém světě.

Kapela byla založená v polovině devadesátých let v Los Angeles. V začátcích působili jako čtyřčlenná skupina s názvem Kara's Flowers. Širší veřejnosti se představili účinkováním v populárním americkém seriálu Beverly Hills 90210. Vedle Brendy a Brendna ovlivnili řadu jiných kapel, jako například Panic At The Disco nebo Fall Out Boy. Kara's Flowers debutovali v roce 1997 deskou The Fourth World.

Od roku 2001, co se k nim přidal kytarista James Valentine, působí jako Maroon 5. Průlomová byla hned jejich první deska Songs About Jane, se kterou jim pomáhal vyhlášený producent Ron Cavallo (Green Day, Alanis Morrisette atd.). Přestože ji vydali v roce 2002, cestu k posluchačům si našla až o dva roky později po jejich úspěšném promo turné.

Mezinárodní úspěch kapela zaznamenala zkraje roku 2004 díky songu This Love. Druhý singl z debutové desky Maroon 5 vynesl i prestižní cenu Grammy. United World Chart označila píseň za největší hit roku 2004, její popularitu potvrzuje i fakt, že byla nesčetněkrát zremixována (například proslulým rapperem Kanye Westem nebo korejskou chlapeckou

kapelou Big Band). Stejně tak další singly Harder To Breathe, Sunday Morning nebo She Will Be Loved slavily velké úspěchy.

Za album Songs about Jane (2002) dostali Maroon 5 řadu ocenění a zabodovali i v prodejnosti. V Americe získali čtyřnásobnou platinu, v Británii dokonce šestinásobnou. Raketový nástup kapele vynesl i další Grammy (2005) v kategorii Objev roku . V letech 2003-2005 absolvovali dlouhé světové koncertní turné. Během něho od kapely odešel původní bubeník Ryan Dusick, kterého posléze nahradil Matt Flynn. Vedle své šňůry se Maroon 5 objevili i na nejrůznějších významných akcích. Začátkem června vystoupili ve Philadelphii v rámci vyhlášené koncertní série Live8 a v září se představili na benefiční akci ReAct Now: Music and Relief uspořádaném na pomoc obětem Hurikánu Katrina.

Druhé album It Won’t Be Soon Before Long kapela vydala na jaře 2007. Hned pilotní singl Makes Me Wonder vystoupal na trůn žebříčků hitparád v moha zemích a dobyl dokonce vrchol slavné americké Billboard Chart TOP 100.

Členové:

Adam Levine (kytara a zpěv), James Valentine (kytara, zpěv), Jesse Carmichael (klávesy, zpěv), Michael Madden (baskytara), Matt Flynn (bicí, perkuse)

Diskografie:

Studiová alba: Songs About Jane (2002), It Won't Be Soon Before Long (2007)

Další: 1.22.03.Acoustic (2004), Live - Friday the 13th (2005)

iTunes: The B-Side Collection (2007), Maroon 5- LIVE from SOHO (2008)

Co si o tom myslíš?