One Direction

Vznik v roce
2010
Původ
Velká Británie
Žánry
Pop

Biografie

One Direction je britsko-irská chlapecká hudební skupina založená v roce 2010, kterou tvoří Niall Horan, Zayn Malik, Liam Payne, Harry Styles a Louis Tomlinson. Skončili třetí v sedmé sérii The X-Factor, poté skupina podepsala nahrávací smlouvu se společností Syco Music, dceřinou firmou Sony Music.

Historie

V X-Factoru se nejdříve snažili uspět jako jednotlivci, ale na bootcampu je Nicole Scherzinger, Simon Cowell a Louis Walsh dali dohromady a skupina postoupila do domu porotců se jménem One Direction, které vymyslel Harry Styles. Zde zazpívali píseň „Torn“ a postoupili do semifinálových kol. V těch postupně zazpívali písně „Viva la Vida“ od skupiny Coldplay, „My Life Would Suck without You“ od Kelly Clarkson, „Nobody Knows“ od Pink, „Total Eclipse of the Heart“ od Bonnie Tyler, „Kids in America“ od Kim Wilde, „The Way You Look Tonight“ od Eltona Johna, „All You Need Is Love“ od The Beatles, „Summer of 69“ od Bryana Adamse, „You Are So Beautiful“ od Joa Cockera, „Only Girl in the World“ od Rihanny, „Chasing Cars“ od Snow Patrol, „Your Song“ od Eltona Johna, „She's the One“ (s Robbiem Williamsem) a opět „Torn“ od Natalie Imbruglie. Skončili třetí, ale získali si velkou oblibu v Británii.

V září 2011 vydali první singl „What Makes You Beautiful“, který dosáhl první příčky v hitparádě UK Singles Chart. V listopadu 2011 vydala skupina své první album Up All Night, na což od prosince 2011 do července 2012 navázalo turné Up All Night Tour, jehož 52 show se odehrálo ve Spojeném království, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu, USA, Kanadě a Mexiku. V únoru a březnu 2012 zároveň vystupovali společně s Big Time Rush na jejich americkém turné Better with U Tour. Na Olympijských hrách 2012, které se konaly v Londýně, vystoupili na slavnostním zakončení s písní „What Makes You Beautiful“.

Druhé album s názvem Take Me Home vydali One Direction v listopadu 2012. Na konci roku 2012 vystoupili s písní „Little Things“ na 100. ročníku Royal Variety Performance za přítomnosti královny Alžběty II. a vystoupili na vyprodaném vystoupení v Madison Square Garden v New Yorku. V únoru 2013 vydali singl „One Way or Another (Teenage Kicks)“, což je přezpívaná verze „One Way or Another“ od skupiny Blondie a „Teenage Kicks“ od The Undertones, vydali se také do Ghany navštívit nemocnice a školy na podporu charitativní organizace Comic Relief. Mezi 23. únorem a 3. listopadem 2013 následovalo celosvětové turné Take Me Home Tour, které bylo odstartováno v Londýně a ukončeno v Tokiu, skládalo se z 129 koncertů v Evropě, Austrálii, Asii a Severní Americe.

30. srpna 2013 měl premiéru jejich 3D dokumentární film One Direction: This Is Us režírovaný Morganem Spurlockem. 23. listopadu 2013 uspořádali tzv. „1D Day“ - den věnovaný fanouškům, při kterém 7,5 hodin živě vysílali a dělali různé aktivity, interview a spojovali se s fanoušky prostřednictvím Google+ Hangout. Jejich třetí album Midnight Memories bylo vydáno 25. listopadu 2013. Už v květnu 2013 oznámili další turné pro rok 2014 s názvem Where We Are Tour, které začalo 25. dubna 2014 v Kolumbii a skončí 5. října 2014 v americkém Miami.

Členové One Direction hostovali také v seriálu iCarly v epizodě „iGo One Direction“ (6. série, díl 96) a objevili se také v show Saturday Night Live (série 37, díl 720) a dvakrát v show Alan Carr Chatty Man.

Členové

Harry Styles

Harry Edward Styles (* 1. února 1994) pochází z vesnice Holmes Chapel v Cheshire v Anglii. Jeho matkou je Anne Cox a jeho otcem je Des Styles, má starší sestru Gemmu. Po rozvodu rodičů se jeho matka znovu vdala. Před X-Factorem pracoval v pekárně. Už jako dítě miloval zpěv, vyrůstal na The Beatles a nejvíce na něj zapůsobil Elvis Presley. K jeho oblíbeným interpretům patří i skupiny Coldplay, Kings of Leon nebo Foster the People.

Na konkurzu zpíval písničku „Isn't She Lovely?“ od Stevie Wondera.

Liam Payne

Liam James Payne (* 29. srpna 1993) pochází z města Wolverhampton v Anglii. Jeho matka se jmenuje Karen, otec Geoff a má dvě starší sestry, Nicole a Ruth. Byl studentem hudební technologie na škole Wolverhampton College, jednou zpíval na fotbalovém zápase ve Wolverhamptonu před 26 000 lidmi.

Poprvé se do X-Factoru přihlásil v roce 2008 jako čtrnáctiletý. Došel až do domu porotců, ale Simon Cowell si myslel, že ještě není dost připravený, a vzkázal mu, aby se vrátil za dva roky. Payne ho poslechl, v X-Factoru poté zpíval jako sólový zpěvák „Cry Me a River“ od Michael Buble. Mezi své největší vlivy řadí Justina Timberlaka a často se zmiňuje i o skupině Take That.

Louis Tomlinson

Louis William Tomlinson (* 24. prosince 1991), rodným jménem Louis Troy Austin, pochází z Doncasteru v Jižním Yorkshiru v Anglii. Jeho matka Johannah Poulstonová a otec Troy Austin se rozvedli, když byl ještě malý, a tak převzal příjmení po svém nevlastním otci Marku Tomlinsonovi. Má sedm mladších nevlastních sourozenců: sestry Georgii, Félicité, Charlotte (neboli Lottie), dvojčata Daisy a Phoebe a dvojčata Ernesta a Doris. Zahrál si malou roli v dramatu na ITV1 jménem If I Had You, objevil se také ve filmu Waterloo Road na BBC. Studoval na škole Hall Cross School. Ve školní produkci muzikálu Pomáda získal roli Dannyho Zuka. Měl řadu pracovních míst, mezi které se řadí i zaměstnání ve Vue cinema nebo zdravotník fotbalového týmu Doncaster Rovers.

Od roku 2013 také hrál za Doncaster Rovers. V roce 2014 tento klub koupil, ale zanedlouho byl z týmu vyloučen, protože nedokázal včas sehnat patřičné finance.

Jeho největším idolem je Robbie Williams, má rád také písně Eda Sheerana. V konkursu v X-factoru jako sólový zpěvák zpíval píseň „Hey There Delilah“ od Plain White T's.

Niall Horan

Niall James Horan (* 13. září 1993) jako jediný člen skupiny pochází z Irska z města Mullingar. Jeho matka je Maura Gallagher a otec Bobby Horan. Jeho dvojče se narodilo mrtvé, kromě toho má staršího bratra Grega. Po rozvodu rodičů žil s otcem, studoval na Coláiste Mhuire - Christian Brothers school, byl ve školním sboru, vystupoval zejména o Vánocích. Od svého dětství hraje na kytaru.

Ještě před X-Factorem pořádal s pomocí Lloyd Daniels koncerty po celém Dublinu. Horan zpívá, na konkurzu v X-Factoru zpíval píseň „So Sick“ od Ne-Yo.

Zayn Malik

Zain Javadd „Zayn“ Malik (* 12. ledna 1993) pochází z města Bradford v hrabství Západní Yorkshire v Anglii. Jeho otec Yaser je pákistánský Brit, matka Tricia je Britka. Má tři sestry, které se jmenují Doniya, Waliyha a Safaa. Vyrůstal v East Bowlingu a navštěvoval zde Lower Fields Primary School. Přestoupil však na státní školu Tong High School.

Má rád současnou městskou hudbu, vyrůstal na R&B a rapu. Jeho idolem je Bruno Mars. V X-Factoru zpíval jako sólový zpěvák „Let Me Love You“ od Maria.

Ze všech členů One Direction má největší rozsah hlasu.

Od srpna 2013 je zasnoubený se zpěvačkou Perrie Edwards ze skupiny Little Mix.

Co si o tom myslíš?