Pink

Vznik v roce
1979
Původ
USA
Žánry
PopRock

Biografie

Pink vlastním jménem Alecia Beth Moore (* 8. září 1979, Philadephie) je americká popová a R&B zpěvačka, textařka, producentka, herečka a zapálená provokatérka.

Pink vyrostla jako dcera veterána z Vietnamu a zdravotní sestry. Zatímco vyrůstala ve Philadephii, její otec hrál na kytaru písně od Roberta Dylana a Dona McLeana, což sloužilo jako inspirace pro začátek její hudební kariéry. Mladá Pink si velmi zamilovala hudbu a pokud nemusela mluvit, tak raději zpívala. Ráda chodila do Philly klubu. Místo, které jí umožnilo vyjádřit sama sebe zpěvem a tancem. Ve třinácti se seznámila s populárním tanečníkem z Philly klubu, se kterým začala tancovat a zpívat s jeho rapovou kapelou "Schools of Thought". Ačkoliv jako malá onemocněla astmatem, na střední škole se přidala k neznámé hudební skupině Middleground, vystupovala v Philadelpských klubech, hrála se skupinou Choice, zpívala vokály pro Dianu Ross a jiné umělce. Nejvíce ji ovlivnili Mary J. Blige, Bob Marley, 2Pac nebo Janis Joplin.

Ve čtrnácti složila svou první píseň. Psaním písní vyjadřovala své pocity, které získala během svého dětství a dospívání. Každý pátek večer navštěvovala klub Fever, kde zažila svých 5 minut slávy. Když jí některé vystoupení nevyšla, tak dokázala využít těchto negativních zkušeností jako palivo své ctižádosti.

Jeden pátek se v klubu zastavil obchodní zástupce z MCA Records, který hledal někoho, aby zaplnil místo v nové R&B-kapele. Písně Pink se mu zalíbili a požádal ji, aby se zúčastnila konkursu do skupiny s názvem Basic Instinct. Pink měla však pocit, že do skupiny nezapadá. Basic Instinct byl pro Pink jen přechodná záležitost. Další skupina, kde se Pink objevila, byla Choice. Přesto nedokázala v žádné skupině zapadnout, nejlépe se cítí jako sólová zpěvačka.

V roce 2000 debutovala albem Can't Take Me Home, z kterého zabodoval zejména singl There You Go. Velký úspěch jí přinesla druhá rockově laděná deska M!ssundaztood (2001) s hity Just Like A Pill a Get The Party Started. Za poslední jmenovanou vyhrála prestižní Grammy.

2004 Pink vydává další album Try this, tohle album se tak neuchytilo. I když bylo celé album spíše pro rockovější fanoušky, uchytilo se několik hitů, jako je např God is a DJ, nebo Trouble.

V roce 2006 vyšlo Pink její čtvrté album, I'm not Dead. Tato deska patřila mezi zpěvaččiny nejméně prodávané nahrávky, dokud na začátku roku 2007 nevyšel singl U + Ur Hand. Titulní singl z alba, Stupid Girls, patřil mezi největší hity Pink do roku 2002 a vysloužil jí nominaci na cenu Grammy. Dalšími singly z deska pak byly Who Knew, Nobody Knows, Dear Mr. President, Leave Me Alone (I'm Lonely) a Cuz I Can.

V roce 2008 vyšla Pink její pátá deska, Funhouse. Cd se ihned vyšvihlo na první příčky žebříčků. Mezi singly z tohoto alba patří So What, Sober, Please Don't Leave Me, Funhouse a I Don't Believe You.

V říjnu 2010 Pink vydala Raise Your Glass, první singl z jejího best of alba, Greatest Hits... So Far!!!. Song oslavuje dekádu od debutové desky Pink v roce 2010 a je věnován fanouškům, kteří jí během let podporovali.

Samotná deska pak vyšla v listopadu 2010. Téměř o měsíc později vyšel druhý singl, Fuckin' Perfect.

Zatím poslední deska Pink vyšla v září 2012 s názvem The Thruth About Love. Ještě před albem vyšel první singl, Blow Me (One Last Kiss).

V únoru 2013 vydala Pink video pro song Just Give Me a Reason na kterém hostuje Nate Ruess ze skupiny fun..

13.února 2013 pak Pink odstartovala své turné, The Thruth About Love Tour.

Jako čtvrtý singl z desky The Thruth About Love vyšel song True Love, na kterém můžete slyšet i Lily Allen.

Osobní život

Pink v roce 2005 požádala o ruku motokrosového závodníka Careyho Harta (při závodě držela tabuli: Vezmeš si mě?). Svatba byla v lednu 2006, manželství se však v roce 2008 rozpadlo, manželé sa ale nerozvedli, jen rozešli a zůstali přáteli. V létě tohoto roku se ale objevily zprávy o tom, že Pink a Cary jsou opět spolu a klape jim to lépe než před tím, což byla pravda. Nyní spolu vychovávají dcerku Willow Sage Hart, která se narodila 2.6. 2011.

Co si o tom myslíš?