Rihanna

Vznik v roce
1987
Původ
Barbados
Žánry
PopR&B

Biografie

Rihanna, narozena jako Robyn Rihanna Fenty (* 20. února 1988, Saint Michael, Barbados) je barbadoská zpěvačka, která je ve své tvorbě ovlivněna styly R&B, reggae, dancehall a dance. Nahrává u hudební společnosti Def Jam Recordings a Roc-Nation.

Je držitelkou sedmi cen Grammy. Celkem nahrála dvanáct "number-one" hitů (v americké hitparádě Billboard Hot 100), ve svých 23 letech tak byla nejmladší umělkyní, která toho dosáhla. Do roku 2012 celosvětově prodala na 25 milionů kusů alb, a také 60 milionů digitálních kopií singlů, což z ní činí nejúspěšnější umělkyni v digitálním prodeji. Podle Billboard také získala 20 Hot 100 Top 10 singlů rychleji než jakýkoli jiný solo umělec za poslední století za období šesti let a čtyř měsíců, čímž se dostala v žebříčku na Madonnu a umístila se na druhém místě, s prvním obsazeným skupinou The Beatles. Nyní vyhrála také cenu Ikony naší generace od AMAs a byla tak prvním umělcem tohoto ocenění.

Je také nejsledovanější umělkyní historie na YouTube, kde její kanál (RihannaVEVO) dosáhl více než 4 miliardy 820 milionů zhlédnutí, kdyby se ale započítala všechna videa, kde Rihanna vystupuje, tak by počet zhlédnutí dosáhl přes magických 5 a půl miliardy; kanál RihannaVEVO má taktéž nejvíce VEVO Certified videí (tj. videa, která dosáhla více než 100 milionů zhlédnutí) s celkovým počtem 17. Ovšem poté jsou dvě videa s Eminemem, jedno se Shakirou a minimálně ještě jedno s Drakem, jež všechna přesáhla 100 milionů zhlédnutí. Tudíž Rihanna má min. 21 VEVO Certified videí.

Biografie

Dětství

Narodila se ve městě Saint Michael na Barbadosu Ronaldovi a Monice Fenty. Její matka Monica pochází z Guyany a její otec je barbadoského a irského původu. Má 4 mladší bratry, Chodila na základní školu „Charles F. Broome Memorial School“ a poté na „Combermere School“, kde se dvěma spolužačkami založila hudební trio. V roce 2006 vyhrála „Miss Combermere Beauty Pageant“ a vystoupila na „Colours of Combermere School Show“ s písní Hero Mariah Carey". Když jí bylo 15, nastal pro ni zásadní zlom v kariéře. Jeden z jejich přátel ji totiž představil producentovi Evanu Rogersovi, který byl na Barbadosu na dovolené s manželkou. Evan Rogers a jeho kolega Carl Sturken jí pomohli nahrát v USA vlastní písně a rozeslali je do několika nahrávacích společností. Jednu z nahrávek dostal do ruky i Jay-Z, který s ní podepsal smlouvu u jeho nahrávací společnosti Def Jam Recordings. V jednom interview uvedla, že její kamarádka a zároveň zpěvačka, která kdysi také nahrávala pod značkou Def Jam, Fefe Dobson byla osobou, kterou obdivovala. Jakmile podepsala smlouvu s Def Jam začalo nahrávání jejího prvního alba Music Of The Sun, které bylo vydáno v srpnu 2005. Pro ni to nebylo lehké období. Chodila na střední, do toho natáčela videoklipy a hned začala připravovat nové album A Girl Like Me.

Incident s Chrisem Brownem

V únoru, v předvečer předávání Cen Grammy pro rok 2009 náhle zrušila své vystoupení na těchto prestižních cenách. Důvod byl napadení jejím přítelem Chrisem Brownem. Celý svět obletěly fotky zmlácené Rihanny. Chris Brown byl odsouzen k hodinám prospěšných prací. Od té doby noviny několikrát psaly o tom, že Rihanna se s Chrisem Brownem několikrát dali dohromady, ani jedno ale není pravda. Její comeback začal vystoupením na cenách American Music Awards v roce 2009, kde vystoupila s písněmi z jejího nového alba Rated R. Toto album bylo poznamenáno jejím zážitkem z předvečera předáváni cen Grammy. Na jaře 2010 absolvovala své turné Last Girl On Earth.

Hudební kariéra

Music of the Sun

Debutové album Music of the Sun, na které se také částečně autorsky podílela, vyšlo v roce 2005. Prvním singlem, který z něj vydala, byl Pon De Replay. Singl se hned usadil na druhém místě jak ve Spojených státech, tak ve Spojeném království, i díky jeho vysoké hranosti v rádiích. Druhým singlem byl If It's Lovin' That You Want, který byl méně úspěšný než singl předcházející. V americké hitparádě Billboard Hot 100 debutoval na 36. místě a v britské hitparádě Singles Chart na místě 11. Samotné album se v USA a Kanadě dostalo do top 10 nejprodávanějších alb a v Británii do top 40. V několika zemích se stalo platinovým a v Americe získalo zlatou desku. Aby desku mohla propagovat, vyjela na turné jako předskokanka Gwen Stefani. Alba se prodalo v Americe přes 500 000 kusů a celosvětově přes 2 miliony kusů. Další singly z alba již vydány nebyly, protože následující album A Girl Like Me vyšlo velmi brzy po Music Of The Sun. Avšak v Japonsku přece ještě vydala singl Let Me, který se zde umístil na osmé příčce.

A Girl Like Me

V roce 2006 podepsala smlouvu na propagování značek Nike a J.C. Penney. V dubnu 2006 vydala své druhé album A Girl Like Me , což je méně než 8 měsíců po vydání jejího prvního alba. Album debutovalo v USA na pátém místě a ve Velké Británii na místě čtvrtém. Pilotní singl SOS byl použit při propagaci společnosti Nike. Stal se jejím prvním singlem, který se dostal na první příčku hitparády Billboard Hot 100 chart a také debutoval na prvním místě v hitparádě Hot Digital Songs. V Austrálii taktéž debutoval na první příčce a ve Velké Británii na místě druhém. Druhý singl z alba, píseň Unfaithful napsal R&B zpěvák Ne-Yo. V písni zpívá o svém pocitu viny, kterému čelí, protože podváděla svého přítele. Stala se její třetí písní, která se umístila v top10 jak v USA, tak ve Velké Británii. Třetí singl We Ride nebyl tak úspěšný jako jeho předchůdci. Nedostal se do hitparády U. S. Billboard Hot 100, ale ve Velké Británii se dostal na 17. místo a v hitparádě Hot Dance Club Play se umístil hned na prvním místě. Její čtvrtý singl, Break It Off, který nazpívala se Seanem Paulem, se již dostal na 45. místo v americkém žebříčku jen na základě hranosti v áriích. 19. února 2007 byla již možnost si singl stáhnout a tak si polepšil až na deváté místo.

Celkově měla v různých „Billboard“ žebříčcích jedenáct hitů, které se umístily na prvním místě a měla veliký úspěch především s Pon De Replay, SOS, Unfaithful a We Ride. Když podepsala smlouvu s firmou Clinique, nahrála píseň, kterou opět napsal Ne-Yo, nesla název Just Be Happy a stala se součástí propagace této firmy. Song si můžete poslechnout na jejím profilu na stránce Myspace. Rihanna nedávno nahrála píseň nazvanou Winning Women společně s členkou kapely Pussycat Dolls Nicole Scherzinger na propagaci parfému Secret.

Svůj herecký debut si odbyla malou rolí ve filmu Bring It On: All or Nothing, který vyšel 8. srpna 2006 a také se objevila v jednom díle americké telenovely All My Children a v seriálu Las Vegas.

Good Girl Gone Bad

Na začátku roku 2007 se vydala do nahrávacího studia s Ne-Yem, Timbalandem a dalšími, aby natočila své další, v pořadí třetí album Good Girl Gone Bad. Album vyšlo 5. června 2007. Na albu se objevují i Jay-Z a Ne-Yo.

První singl Umbrella, ve kterém rapuje Jay-Z, vyšel 29. března 2007 a dostal se v mnoha zemích na 1.místo. Ve Velké Británii byl na prvním místě deset týdnů za sebou. To se naposledy povedlo kapele Wet Wet Wet s jejich písní Love Is All Around v roce 1994. Ženě se to povedlo naposledy v roce 1992 a tou ženou byla Whitney Houston s písní I Will Always Love You.

Producenty této písně jsou Christopher „Tricky“ Stewart a Terius „The Dream“ Nash. Její druhý singl Shut Up and Drive byl uveden v rozhlase 5. června. Její třetí singl Don't Stop The Music měl premiéru 20. července 2007.

Na třech písních na albu ona sama spolupracovala s Timbalandem. Justin Timberlake zčásti napsal píseň Rehab a také na ní nazpíval vokály. V rozhovorech se jí často ptali na název alba „Good Girl Gone Bad“ (Z hodné holky zlou). Název alba značí rozdíl mezi „starou a novou“ Rihannou. Ona sama se k tomu vyjádřila: "Zlá znamená cool, zlá znamená funky, zlá znamená mít postoj, zlá znamená být drzá. Toto album je určitě skvělou reprezentací toho, čím nyní jsem a kde právě ve své kariéře jsem.“. Sedm týdnů po vydání dostalo toto album zlatou desku a desku platinovou od organizace United World Albums Chart.

Nedávno též byla oceněna titulem 'Celebrity Legs of a Goddess 2007' (tzn. Ze všech celebrit má právě ona nohy „jako bohyně“) společností Gillette a její nohy jí pojistili na $1,000,000.[14] Rihanna se vydala na turné se zpěváky Chrisem Brownem a Bow Wowem.

7. července vystoupila v Tokiu v rámci megakoncertu Live Earth.

12. září 2007 odstartovala své turné nazvané podle stejnojmenného alba Good Girl Gone Bad Tour. V roce 2008 vydala reedici tohoto alba, ze které vydala dva singly. Singly Disturbia a Take a Bow. Oba singly se staly č.1 v USA a mnohých zemích. Singl "Disturbia" byl navíc vyhlášen songem roku.

Rated R

Album bylo vydáno roku 2009. Jako první byl představen singl "Russian Roulette". Poté singly: "Rude Boy", "Te Amo", "Rockstar 101". Jako promo singl byl zvolen song "Wait Your Turn". Rihanna zde zpívá o nepovedeném vztahu Rihanna zvolila k tomuto albu drsnější a absolutně novou, extravagantní image, jako důsledek incidentu z předvečeru Grammy 2009 s Chrisem Brownem, jejím tehdejším přítelem. Rihanna v rámci propagace uspořádala koncertní turné s názvem Last Girl On Earth Tour.

Loud

Páté studiové album vydala v roce 2010. Toto album popisuje jako barevnější a více taneční než její předchozí deska Rated R. Jako první byl vydán singl "Only Girl (In the World)", a to v září 2010. Tento singl se okamžitě stal č.1 v mnoha zemích po celém světě. S písní "Only Girl" vyhrála v roce 2011 cenu Grammy za Nejlepší Dance nahrávku. Druhý singl "What´s My Name" (ft. Drake)(vydán v listopadu 2010) se také stal č.1 v mnoha zemích. Třetí singl s názvem "S&M" byl vydán v únoru 2011. Klip byl zprvu zakázán kvůli svému provokativnímu obsahu, ale i přes to byl tento singl opět č.1 v mnoha zemích a stal se třetím č.1 singlem v USA z alba Loud. Čtvrtý singl pomohli Rihanně vybrat fanoušci a jedná se o baladu "California King Bed" (květen 2011), která se stala hitem hlavně v Evropě. Pátým singlem (červen 2011) se stala reggae skladba "Man Down" a šestým a nejspíše posledním singlem z alba Loud se stala píseň "Cheers (Drink to That)". Celkem se alba v USA prodalo okolo 1,5 milionu kusů a celosvětově více než 4 000 000 kusů.

V rámci propagace svého alba putovala po celém světě se svým LOUD Tour. Se svým tour navštívila v prosinci i Českou Republiku. Tour začalo 4. 6. 2011 a zatím poslední koncert se odehrál 22. 12. 2011 v Londýně, kde měla hned 10 koncertů ve vyprodaných londýnských O2 arenách (překonala svůj vlastní rekord z roku 2010).

Talk That Talk

V září roku 2011 oznámila, že její šesté studiové album bude vydáno na podzim 2011. První singl z alba, píseň "We Found Love", byla zveřejněna 22. září 2011. Singl se během dvou dnů stal č.1 na iTunes. Také se vyšplhala na 1. příčku žebříčku Billboard Hot 100 a na prvním místě byla ve více, jak 11 zemích. V návaznosti na nahrávání alba odmítla možnost vydání re-edice alba Loud. Album bylo v USA vydáno 21. listopadu 2011, jmenuje se Talk That Talk. 14. listopadu vydala druhý singl s názvm "You Da One", ten se vyšplhal na 14. příčku v USA. V první týden prodeje se v USA prodalo 198 000 kusů alba. Talk That Talk tím debutoval na 3. příčce žebříčku Billboard 200. Celkem se v USA prodalo na 1 000 000 kusů.

Unapologetic

Roku 2012 nahrávala své sedmé album, jehož název měl půdně být Seven, ale posléze se změnil na Unapologetic. Vydání alba bylo 19. listopadu 2012 a stalo se Rihannino první album na příčce US Billboard 200 a nejúspěšnějším albem její kariéry s prodejem v prvním týdnu, překonávající 238 000. 27. září byl vydán první singl s názvem "Diamonds", ten debutoval na 16. příčce žebříčku Billboard Hot 100, ale brzy se vyšplhal až na vrchol žebříčku. Dalšími úspěšnými singly byly písně "Stay" (3. příčka v USA, pozdějí také 1.), "Pour It Up" (19. příčka, poté 3.), "Right Now" (Bez oficiálního videa, prodalo více než 1 000 000 kusů) a "What Now" (25. příčka). Celkem se alba v USA prodalo 1 milion kusů a získalo certifikaci dvojnásobná platinová deska. Celosvětově se prodalo okolo 3 milionů kusů.

Roku 2013 se konalo turné Diamonds World Tour s celkem 96 show, celkově turné vyneslo 140.1 milionů dolarů.

V roce 2014 bude mít Rihanna duet se Shakirou. Prozradil to Pitbull, který chtěl aby Rihanna natočila vokály k písničce "Timber". Rihanna to odmítla s tím, že natáčí momentálně duet se Shakirou. Duet by se měl objevit v lednu.

Na 56. předávání hudebních cen Grammy, konaném v lednu 2014, získala jednu cenu, a to za nejlepší urban contemporary album (Unapologetic).

 

Co si o tom myslíš?