The Stone Roses

Vznik v roce
1984
Původ
Velká Británie
Žánry
AlternativeIndieRock

Biografie

 

Britská kapela z Manchesteru vznikla v roce 1984 a svoji éru zakončila v roce 1996. Patří ale mezi významné kapely své doby a občas se objeví spekulace o jejím comebacku.

Ian Brown, Alan Wren, Andy Couzens, Pete Garner a John Squire stáli u zrodu The Stones Roses, ovšem zárodky kapely se datují o pár let dříve, kdy skupina vystupovala pod jménem The Patrol. Pod jménem The Stone Roses vydávají v roce 1985 svůj první singl So Young / Tell Me a posléze Sally Cinnamon. Než ale kapela stačila vydat své první album, tak ji v roce 1987 opustili Couzens a Garner. Debutová rocková deska s názvem The Stone Roses pak vychází o dva roky později pod vydavatelstvím Silvertone Records a stává se jedním z nejúspěšnějších alb na tehdejším britském trhu. Singly jako I Wanna Be Adored nebo I Am the Resurrection se stávají úspěšnými jak v Británii a Americe. Za svůj hudební počin získávají čtyři ceny NME Awards, což se nikomu před nimi nepodařilo. O rok později pak uspořádají veleúspěšný koncert ve Widnesu, kam přijde 27 000 tisíc diváků.

V roce 1991 kapela podepisuje smlouvu s novým vydavatelstvím Geffen Records, u kterého vydává Second Coming (1994). To se oproti svému předchůdci vyznauje větší melodičností, bluesovými prvky a inspirací ze sedmdesátých let.

To ale nezabrání problémům v kapele a o rok později kapelu opouští Wren a o rok později i Squire. Členové kapely se tedy vrhají na sólové dráhy a zakládají jiné projekty a The Stones Roses se v roce 1996 rozpadají.

Ian Brown vydal několik sólových alb, Squire založil kapelu The Seahorse a Wren skupinu The Rub.

 

 

Co si o tom myslíš?