Které kytarovky vás letos potěší na Rock for People?

Novinky Středa, 28. březen, 2012 Matěj Havrda
Ani letos neošidili pořadatelé Rock for People dramaturgickou linii zaměřenou na indie scénu. Co přiláká milovníky kytarových zvukových stěn a zpěvných refrénů tentokrát?
Které kytarovky vás letos potěší na Rock for People?

Franz Ferdinand

Skotská čtveřice už u nás předvedla, co umí. Včetně vpravdě energického výkonu na open-air scéně festivalu Love Planet 2006. Cenou časopisu NME v kategorii „Nejlepší koncertní kapela“ z téhož roku se Franz Ferdinand nechlubí náhodou. Je dosti pravděpodobné, že do Hradce Králové přiveze indie-rockový arcivévoda s post-punkovými spády řadu novinek. Vždyť na letošek ohlásila skupina vydání čtvrtého řadového alba. Více informací o Franz Ferdinand přinese v brzké době samostatný článek.

TOP 10 hitů Franz Ferdinand

Pete Doherty

Z vystoupení zlobivého dítka britpopu by se mohla vyklubat opravdová událost. Někdejší spolu-frontman The Libertines a dnešní šéf Babyshambles se sice v nedávné minulosti potýkal s drogami a následně zákonem, ale pěvecký a písničkářský talent neztratil. Dostatečně o tom svědčí i sólové album Grace/Wastelands (2009), na kterém neváhal zahrát ani Graham Coxon, kytarista indie rockových ikon Blur.

Znamená samostatné Dohertyho turné konec Babyshambles? Těžko říci, letošní sólové vystupování ovšem není žádnou výjimečnou „nárazovkou“. Písničkář jen pod vlastním jménem intenzivně brázdí Evropu, koncem března odehraje několik koncertů ve Finsku a Švédsku, v dubnu pokračuje přes Dánsko do Lucemburska, Belgie a Holandska. V létě se v žádném případě nemusíme obávat nějakého nesehraného, neusazeného sólového experimentu.

Pete Doherty - písničkář, který fetoval s Amy Winehouse

The Subways

Už jsme měli tu čest vyslechnout je na Rock For People i ve vyprodaných klubech – a opakování neuškodí. The Subways dokázali svoje pojetí britské kytarové tradice zásadně obohatit o temnější a vzteklejší odstíny amerického odkazu grunge, čemuž odpovídá i pódiové nasazení.

Loni si trio připsalo na konto povedenou ironickou nahrávku Money And Celebrity (2011), na kterém naopak dokázalo, že mu nejsou cizí ani lehčí pop rockové kousky. A letos se stihlo ještě připomenout singlem It’s a Party. Nezní název písně jako výzva?

TOP 10 největších hitů The Subways

The Kooks

Opět repete, ale opět vítané. Také The Kooks, ač občas považováni skalními příznivci nezávislého kytarového rocku za až příliš odlehčený pop, bezesporu zrají. Co vypadá jako ústup ze slávy (tj. stále nižší prodejnost alb) také můžeme vidět jako vývoj k promyšlenějším, ne tak prvoplánově chytlavým písním.

Akorát se The Kooks musíme omluvit za opětovné zařazení mezi „indie kapely“. Navzdory razantnímu prohlášení Luka Pritcharda: „Nenazývejte nás tahkle... ehm, indie band. Nenávidím to, nikdy jsem nechtěl být v nějaké indie kapele.“ No jo, ale kam jinam by jejich sound padl jako ulitý?

The Kooks: Kojili nás rovnou pivem (rozhovor)

Two Door Cinema Club

Je libo něco neokoukaného? O dostatečnou míru překvapení by se mohli postarat severoirští Two Door Cinema Club. Trio kombinuje kytarový sound a post-punkový nápřah s elektronikou, ale na koncertech doplňuje dva kytaristy, baskytaristu a „samplovací mašinky“ i hostující živý bubeník. Pravověrní „kytarovkáři“ se tudíž nemusejí obávat přemíry beatů a samplů. Skupina má na kontě zatím jedno album, Tourist History (2010), díky kterému jí britští hudební kritici prorokují velkou budoucnost.

7 věcí, které byste měli vědět o Two Door Cinema Club

Divoká karta: Anna Calvi

Nejde sice o indie rock podle běžných představ o téhle žánrové škatulce, ale rocková písničkářka Anna Calvi určitě vychází z podobné zvukové estetiky. Stejně jako třeba starší a zasloužilejší PJ Harvey, která slyšitelně patřila k jejím vzorům. Ctitelé kytarovek by set téhle dámy měli ocenit. Ne nadarmo si ji takoví Arctic Monkeys nebo Interpol pozvali jako předskokanku svých koncertů.

« Zpět na výpis článků